Psychoterapia

Scroll down

Psychoterapia

„Psychoterapia to celowe i planowane oddziaływania psychologiczne, zmierzające do złagodzenia lub usunięcia objawów zaburzenia oraz do poprawy funkcjonowania psychicznego i społecznego, wspierające dążenia jednostki lub rodziny do zdrowia i rozwoju, kierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi”. Jest to najnowsza definicja psychoterapii zawarta w ustawie o ochronie zdrowia z 01 stycznie 2024 roku.

W wielu opracowaniach mówi się, że jest to metoda leczenia, której efekty zostały potwierdzone za pomocą badań. Psychoterapeuta natomiast to osoba, która ukończyła 4 letnią szkołę psychoterapii (najczęściej posiada także ukończone studia na kierunku psychologia) oraz odbyła wymaganą ilość staży i szkoleń.

Do podstawowych nurtów psychoterapii należą: psychoterapia poznawczo-behawioralna, systemowa, gestalt, integracyjna, psychodynamiczna.

W naszej firmie pracują specjaliści różnych nurtów, co umożliwia bardziej holistyczne podejście.

 

Natomiast psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia magisterskie na kierunku psychologia.

Psychoterapia dorosłych

Jest podjęciem próby uruchomienia procesu zmiany szukaniem odpowiedzi na pytania dotyczące pojawiających się źródeł dyskomfortu i doświadczanych trudności.

Początkowe sesje służą konceptualizacji problemu i precyzyjnemu określeniu celu do pracy. Terapia ma służyć polepszeniu jakości życia, zrozumienia własnych schematów, sposobów reagowania, strategii radzenia sobie, zmianie na bardziej funkcjonalne. Sesje służą także nauce lepszego rozumienia siebie, swoich potrzeb odczytywania emocji jako informacji, przyjrzeniu się miejscu, w którym jest się w danym momencie życia.

Psychoterapia to praca nad zmianą: siebie, swojego myślenia, przeżywania czy zachowania. Psychoterapeuta nie daje gotowych rozwiązań, ale pomaga je samodzielnie odnaleźć oraz wspiera podczas wprowadzania ich w życie.

W procesie psychoterapii pacjent wspólnie z terapeutą poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego jego obecne przekonania i sposoby funkcjonowania w niezrozumiały dla niego sposób wpływają na codzienne życie, stając się źródłem problemów, cierpienia, poczucia braku sensu czy dyskomfortu.

Obszary pracy w terapii dorosłych

  • różnego rodzaju trudności życiowe,
  • napady paniki i nadmiernego zamartwiania się
  • fobie
  • depresja
  • choroba afektywna dwubiegunowa
  • żałoba
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne („nerwica natręctw”)
  • zaburzenia odżywiania (m.in. bulimia, anorexa nervos, kompulsywne objadanie się, otyłość )
  • zaburzenia osobowości,
  • PTSD (zespół stresu pourazowego)

Cena: Terapia indywidualna – 200 zł 

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia dzieci i młodzieży w pewnych aspektach różni się od terapii osób dorosłych. Tutaj obok pracy z młodocianym pacjentem występuje równoległa praca z rodzicami.

Pierwsze spotkanie odbywa się zawsze z rodzicami i stanowi formę wywiadu rozwojowego, rozmawia się na nim również o problemie widzianym z perspektywy dorosłych.

Kolejne sesje dedykowane są dziecku, aby poznać jego perspektywę i zbudować relację terapeutyczną. Proporcje pracy z bliskimi i dziecięcym pacjentem są bardzo różne w zależności od potrzeb.

Rodzice otrzymują wskazówki jak wesprzeć dziecko i jak mu pomóc na gruncie domowym, a także wiedzę na temat jego problemu.

Terapia młodego pacjenta odbywa się w różny sposób w zależności od okresu rozwojowego. W przypadku młodszych dzieci często oparta jest o zabawę - naturalny sposób komunikacji dziecka ze światem oraz sposób na zdobywanie nowych kompetencji.

W czym może pomóc psychoterapia dzieci i młodzieży:

  • leczenie depresji
  • leczenie zaburzeń lękowych
  • leczenie fobii
  • ADHD – diagnoza i terapia
  • spectrum autyzmu –  terapia
  • zaburzenia odżywiania
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
  • trudności komunikacyjne na linii rodzic-dziecko
  • trudne zachowania, problemy wychowawcze
  • praca nad samooceną dziecka
  • problemy edukacyjne, problemy z koncentracją,
  • stres po rozwodzie rodziców
  • uczestnictwo dziecka w sytuacji traumatycznej (wypadku, włamaniu, śmierci)
  • problemach adaptacyjnych

Cena: Terapia dzieci i młodzieży – 200 zł

Konsultacje dla rodziców

Nie każdy problem dziecka czy nastolatka wymaga terapii. Niekiedy praca z rodzicami może mieć charakter konsultacji. Na konsultacjach omawia się występujący problem oraz jego genezę. Często pracuje się na konkretnych sytuacjach problemowych, które mają miejsce w domu rodzinnym. Bliscy otrzymują wytyczne dotyczące zmian, których wprowadzenie ma pomoc dziecku. Na kolejnym spotkaniu oceniamy funkcjonalność wprowadzonych rozwiązań. Nad rozwiązaniem problemu pracuje się stopniowo.

Niekiedy konsultacje są krótkie – dotyczą np. wyjaśnienia konkretnego zagadnienia, w innym przypadku mogą stanowić cykl spotkań. Mogą wynikać także z potrzeby poszerzenia wiedzy lub kompetencji przez rodziców (np. zrozumienia okresu rozwojowego, w którym znajduje się pociecha).

To terapeuta decyduje czy problem wymaga konsultacji czy dziecko powinno uczestniczyć w psychoterapii.

Cena: poradnictwo dla rodziców – 200 zł

Terapia par

To rodzaj psychoterapii skoncentrowanej na problemach w związku. Może pomóc rozwiązać istotne problemy relacyjne i dotrzeć do ich źródła. Pozwala także zrozumieć na jakim etapie jest związek i czy istnieją realne szanse na jego ratowanie. Dostrzec, w przypadku długotrwałych relacji, indywidualny rozwój każdego z partnerów, zmiany jakie następowały w nich na przestrzeni czasu.

W terapii par podejmuje się wiele tematów zależnych od potrzeb partnerów takich jak: dynamika związku, role pełnione przez małżonków, przekonania, niezaspokojone potrzeby, schematy funkcjonowania.

Często terapia ta ogniskuje się wokół realnych problemów (zdrada, podejście do finansów, wychowania dzieci, życiowe priorytety) będących źródłem konfliktów i podziałów, starając się dotrzeć do ich źródła.

Ważnym elementem jest przyjrzenie się sposobom komunikacji w związku – niekiedy partnerzy uczą się lepiej wyrażać swoje zdanie, przekazywać potrzeby, mówić o emocjach.

Rolą terapeuty nie jest ocena, „kto ma rację” lecz raczej zobaczenie wspólnie z parą cyrkularności w ich związku (jak zachowania partnera wpływają na drugą stronę).

Terapia par pozwala w bezpiecznej przestrzeni rozmawiać o tematach trudnych, niekiedy bolesnych, których partnerzy z określonych względów nie potrafią rozwiązać sami ze sobą.

 

Cena: Terapia par - 250 zł

Szukasz pomocy?

marker

Umów wizytę lub skontaktuj się z nami telefonicznie.