Diagnoza spectrum (autyzm, zespół Aspergera) nie jest diagnozą chorobową, to diagnoza stylu funkcjonowania. Obecnie dzięki lepszej diagnostyce stwierdza się autyzm i zespół Aspergera zarówno u dzieci jak i u dorosłych, którzy wcześniej nie zostali prawidłowo zdiagnozowani. Praca terapeutyczna z osobami w spectrum powinna być mocno zindywidualizowana, ponieważ mogą one funkcjonować mocno odmiennie. W przypadku dzieci i młodzieży praca obejmuje zarówno dziecko jak i rodziców. Ważne jest rozumienie przez opiekunów, co wynika z diagnozy. Z dzieckiem pracuje się nad obszarami deficytowymi. W przypadku osób dorosłych pracuje się – jak w każdej terapii na celach ważnych dla pacjenta.
Zaburzenia osobowości to głęboko zakorzenione i utrwalone wzorce zachowań przejawiające się mało elastycznymi reakcjami na różnorodne sytuacje indywidualne i społeczne. Są one nie przystosowawcze i dysfunkcjonalne, sprawiają pacjentom wiele cierpienia w życiu codziennym, często uniemożliwiają wykorzystanie posiadanego potencjału. Na kształtowanie się zaburzeń osobowości mają wpływ często doświadczenia w dzieciństwie, cechy temperamentu i osobowości, wydarzenia życiowe. Terapia skupia się na dostrzeżeniu dysfunkcjonalnych schematów oraz powrotu do trudnych doświadczeń z przeszłości. Jej celem jest większa elastyczność w sposobie funkcjonowania oraz zmiana wybieranych, nie przystosowawczych schematów.
Na temat depresji pisze się i mówi coraz więcej. Dzięki temu rośnie świadomość tej choroby i coraz więcej osób podejmuje skuteczne leczenie. Badania pokazują, że najlepsze efekty w leczeniu depresji daje równoczesna psychoterapia i farmakoterapia. Depresja to nie tylko zły nastrój to także często : obniżone poczucie wartości, poczucie bezsensu, negatywny obraz siebie, świata oraz przyszłości, nadmiarowe poczucie winy, anhedonia, problemy ze snem, zaburzenia łaknienia. Praca ze specjalistą pomaga stopniowo powrócić do pełnego uczestnictwa w życiu, pozwala znowu poczuć radość i zaangażowanie.
Pracujemy także z innymi zaburzeniami nastroju np. chorobą afektywną dwubiegunową, dystymią.
Doznana trauma sprawia, że rzeczywistość zmienia się diametralnie. Często powraca w zaskakujących momentach w postaci wspomnień, flaschbacków, wywołując bardzo trudne emocje. Trauma może dotyczyć sytuacji jednorazowej (np. wypadek) lub ciągnącej się latami (np. życie w przemocowej relacji). Można powiedzieć, że osoba czuje się niejako uwięziona w przeżyciu, które mogło wydarzyć się przed wielu laty. Powrót do bezpiecznej codzienności, zdefiniowanie na nowo traumatycznego przeżycia są niezwykle ważne. Trauma objawia się w postaci PTSD (zespołu stresu pourazowego) lub complexu PTSD (trauma złożona).
Zaburzenia lękowe stanowią grupę często występujących zaburzeń. Zmaganie się lękiem jest niezwykle trudne, obciążające – niekiedy nie pozwala normalnie żyć.
Lęk może dotyczyć bardzo różnych obszarów, niekiedy problemy z tej grupy łączą się ze sobą. Pokonanie lęku lub jego znaczące ograniczenie jest możliwe.
Obecnie ADHD (czyli zaburzenie hiperkinetyczne) dość skutecznie diagnozuje się u dzieci i młodzieży dzięki czemu można poprawić jakość ich codziennego życia dziecka (wytyczne dla szkoły, psychoedukacja rodziców jak wspierać dziecko, współpraca z lekarzem psychiatrą, praca z dzieckiem). Często przynosi to pozytywne wyniki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że obecnie często diagnozuje się ADHD u osób dorosłych. Wiedza na ten temat daje możliwość zbudowania lepszych strategii radzenia sobie w codzienności rozumienia swoich potrzeb i łatwiejszego osiągania postawionych sobie celów.
Proponujemy diagnozę w następujących obszarach:
Oferujemy wsparcie dla pracowników firm zarówno w sytuacjach nagłych, wymagających interwencji kryzysowej. Prowadzimy także pomoc psychologiczną i psychoterapię zarówno w naszej placówce w Komornikach jak również w siedzibie firmy.
Prowadzimy także szkolenia dostosowane do potrzeb pracodawcy.
Umów wizytę lub skontaktuj się z nami telefonicznie.